Agencja Turystyczna  OMEGA

ATRAKCJE  CZARNOGÓRY

GEORGE BYRON pisał: "Gdy rodziła się nasza planeta, najpiękniejsze spotkanie morza z lądem zdarzyło się na czarnogórskim wybrzeżu"

Czarnogóra w porównaniu z Chorwacją jest bardziej dzika, naturalna, co wcale nie znaczy, że poziom usług turystycznych jest kiepski. Czarnogórcy wydają się bardziej serdeczni w stosunku do zagranicznych turystów. Prawdopodobnie Chorwaci są już trochę "zblazowani", a Czarnogórcy dopiero walczą o powrót zagranicznych turystów...
Zainstaluj aplikacje JAVA by moc ogladac grafike ! Ulcinj jest ostatnim miastem na czarnogórskim wybrzeżu - najlepsze miejsce w kraju, by odczuć spotkanie Wschodu z Zachodem. Wąskie uliczki, małe sklepiki, stragany z owocami i serdeczność mieszkańców tworzą niepowtarzalny charakter miasta. Także stroje, noszone szczególnie przez starsze kobiety, są zupełnie inne niż w pozostałej części Czarnogóry. Największą popularnością cieszy się tzw. Sahara. Jest to najdłuższa piaszczysta plaża nad Adriatykiem, która ciągnie się przez 13 km. Dodatkowo Ulcinj posiada największą ilość dni słonecznych w roku. Sezon trwa od maja do października, choć najwięcej ludzi przebywa w lipcu i sierpniu. Pod względem kulinarnym Ulcinj wyróżnia się w doskonałym przyrządzaniu ryb.
Colchinium, starożytne miasto zatopione w II-stuleciu p.n.e. po silnym trzęsieniu ziemii. Z poziomu morza są widoczne zatopione ruiny domów, w niektórych miejscach dostrzec można fragmenty pałaców. Woda w tym miesjcu ma znakomitą przeźroczystość, a jej głębokość wybosi 2 - 3m. Linia brzegowa jest skalista, dużą ilością zatoczek i podwodnych jaskiń. Jest to spokojne miejsce z idealnymi warunkami do plażowania i pływania. Colchinium
Zainstaluj aplikacje JAVA by moc ogladac grafike ! Jezioro Szkoderskie to największy park narodowy w Czarnogórze o pow. 40 tys. ha. Jest jednym z ostatnich siedlisk pelikanów i największym rezerwatem ptactwa w Europie oraz największym rezerwatem słodkowodnych bagien w rejonie śródziemnomorskim. Przeciętna głębokość jeziora wynosi 6m. Linia brzegowa jest niezwykle urozmaicona z dużą ilością zatok, wysp i półwyspów. Taflę wody pokrywa dywan bagiennych roślin z żółtymi i białymi kwiatami. Za sprawą umiarkowanego śródziemnomorskiego klimatu i bujnej roślinności Jezioro Szkoderskie zimą staje się ostoją dla ptaków migrujących z północnej Europy, a nawet Syberii Zachodniej. Na obszarze parku występuje 270 gatunków ptactwa, 40 gatunków ryb, wśród nich węgorz i łosoś. Dookoła jeziora, jak również na wyspach znajduje się kilkanaście kompleksów klasztornych. Akwen najlepiej zwiedzać, pływając po nim łódką lub statkiem. Właściciele chętnie wypożyczają łodzie z pilotem.
Monastyr Ostrog, składa się z dwóch części: górnej - wtopionej w skałę oraz dolnej stanowiącej zaplecze dla przebywających pielgrzymów. Głównym centrum duchowym jest monastyr Górny Ostrog pochodzący z 1665r. wybudowany wysoko w górach, w skalistym łańcuchu górskim, często skrywanym przez chmury i mgłę. Znajdują się tu cerkwie: kaplica św. Krzyża i Zaśnięcia Bogurodzicy (z relikwiami św. Wasyla Ostrogskiego - założyciela monastyru. To jedno z najważniejszych ośrodków religijnych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej - panuje tutaj bardzo podniosła atmosfera. Znajdziecie tutaj spokój i atmosferę modlitwy. Monastyr Ostog
Zainstaluj aplikacje JAVA by moc ogladac grafike ! Zatoka Kotorska - największy i najgłębszy fiord południowej Europy. Na jej brzegach rośnie bujna roślinność śródziemnomorska, a pośród niej położone są piękne miasteczka z licznymi zabytkami.
Stare Miasto w Kotorze wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. zbudowane z białego kamienia, oferujące wiele zabytków: Katedra św. Trifona wybudowana w 1166r., romańskie kościóły: św.Łukasza (1195r.), św.Anny (XIIw.), Maryi Panny (1221r.), gotycki kościół św.Michała z freskami z XVw., kościół św.Klary z XIVw. kościół Pana Uzdrowiciela z pocz. z XVw., cerkiew św. Mikołaja z pocz. XX w. W mieście znajdują się też liczne pałace: pałac Drago z gotyckimi oknami z XVw., bizantyjski pałac z XVIIw., pałac Pima z XVIw., pałac Grubonja z XIV w. oraz rozpoznawalny symbol Kotoru - wieża Zegarowa z XVIw.
Monastyr Morača składa się z cerkwi Wniebowzięcia NMP oraz małej cerkwi św. Mikołaja. Główna cerkiew jest jednonawową bazyliką (1252r.) z kopułą i przestronnym przedsionkiem (narteksem). Dwuskrzydłowe drzwi przy wejściu do nawy głównej zdobione są elementami z kości słoniowej. Wnętrza pokrywają freski, z oryginalnych XIII-wiecznych, zachowały się jedynie fragmenty z ikonostasem w apsydzie ołtarzowej oraz między narteksem a nawą. W cerkwi znajdują się także XVIIw. ikony oraz grób Stefana (syna księcia Vukana) w nawie głównej. Szczególnie warte zobaczenia są ikony mieszczące się w nawie bocznej przedstawiające św. Savy oraz św. Łukasza.
Druga cerkiew św. Mikołaja jest o 100 lat starsza, freski znajdujące się wewnątrz opisują żywot św. Mikołaja. Monastyr otaczają ogrody za którymi znajduję się kanion, do którego spadają liczne wodospady, co dodaję miejscu niezwykłego uroku.
Monastyr Moraca
Zainstaluj aplikacje JAVA by moc ogladac grafike ! Park Narodowy Biogradska Góra o powierzchni 5400ha to jedna z trzech ostatnich puszczy w Europie, z typową dla puszczy roślinnością (80 procent tego obszaru to lasy). Wiele drzew ma ponad 500 lat. Pozostała część parku to połoniny o spokojnej i łagodnej aurze. Dla turystów "nawykłych" do krasowego pejzażu Gór Dynarskich ten krajobraz może wydawać się czymś niezwykłym.
Na terenie parku znajduje się kilka jezior, największe - Biogradskie (położone 1094m powyżej poziomu morza) inne to: Pesica, Sisko i Veliki Ursulovac. Na obszarze tym występuje aż 86 gatunków endemicznych. Park słynie też z blisko 80 gatunków kolorowych motyli.
Park Narodowy Tary. Tara to najdłuższa rzeka Czarnogóry - liczy 149 km. Powstały w wyniku erozji rzecznej kanion Tary rozciąga się na 80-kilometrowym odcinku. Jest najgłębszym kanionem w Europie i jak twierdzą Czarnogórcy, długim co do głębokości na świecie (po amerykańskim Colorado) - jego głębokość sięga 1250m. Obie ściany kanionu tworzą ściany skalne, a rzeka kaskady, baseny i wiry. W niektórych miejscach ściany kanionu porastają lasy iglaste, a gdzieniegdzie rosną samotne sosny.
W okresie letnim organizowane są spływy rzeką Tarą, dostarczające niezapomnianych wrażeń. Spływy organizowane są na różnych odcinkach, są jedno- dwu i trzydniowe w kajakach, pontonach i tratwami. Najniższe ceny gwarantuje Stowarzyszenie Drustvo Prijatelja Rijeka Tara , a uzyskane środki przeznacza na swoją działalność statutową, w tym m.in. ochronę dziedzictwa przyrodniczego rzeki Tary. Siedziba stowarzyszenia znajduje się przy moście na Tarze. www.tarafriends.com
Kanion rzeki Tary
wyspa św. Stefana Wyspa św. Stefan.   Miejscowość oddalona o 6 km od Budvy. Położona na skalistej wyspie, otoczona jest murami obronnymi i połączona z lądem wąskim wzmocnionym przesmykiem. Wyspę przekształcono w latach 50-tych naszego stulecia na luksusowy hotel. Na wyspie znajdują sie kamienne domki pokryte czerwonymi dachami, wąskie uliczki z kamiennymi schodami oraz małe place. Wstęp wolny na wyspę przysługuje tylko gościom hotelowym, inni muszą niestety zapłacić 5 EUR. Tutejsze hotele jak również lokale nie należą do tanich.
Park Narodowy Lovcen i dawna stolica Cetinje Na obszarze Parku Narodowego znajduje się dużo ciekawych, typowych dla krasu zjawisk geomorfologicnych. Występuje tu 1158 gatunków roślin chronionych, w tym 4 endemiczne. Różnorakie formy skalne sprawiają wrażenie niezwykłej kamienistej pustyni porosłej karłowatymi krzewami. Na szczycie Jezerskiego vrhu (1660 m n.p.m.) znajduje się muzeum Njegosa. Cetinje to dawna stolica Czarnogóry z wartym uwagi monastyrem cetinskim, gdzie w skarbcu znajduje się Oktoich z 1493 r. Jest to drukowana cyrylicą, najstarsza księga Słowian południowych. O znaczeniu państwa czarnogórskiego w przeszłości swiadczą liczne budynki ambasad: Austro-Węgier, Francji, Rosji, Anglii, Grecji, Serbii. Park Narodowy Lovcen


góry Dynarskie Park Narodowy Durmitor. Durmitor jest najwyższym masywem Gór Dynarskich, rozciąga się między doliną Tary, a doliną rzeki Piva. Nawyższym szczytem jest Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.). W promieniu 6 km od niego znajduje się 18 szczytów osiągających ponad 2300 m n.p.m. W Durmitorze znajduje się najdłuższa w dawnej Jugosławii jaskinia od Vjetrenim brdima (długość 1800m, szerokość 897 m.) do której wejście jest na wysokości 2196 m n.p.m. W masywie znajduje się 16 jezior polodowcowych położonych w głębokich dolinach i cyrkach.
Durmitor łączie z Kanionem Tary został wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.









<<< powrót do strony Głównej


www.czarnogora.net >> All rights reserved. 2003-2018 <<
Materiały prezentowane na stronie są własnością Agencji OMEGA
wykorzystywanie ich bez jej zgody jest zabronione!