SAMOCHODOWE TRASY DO CZARNOGÓRY


Możliwości dojazdu samochodem do Czarnogóry jest więcej niż kierowców. Poniżej proponujemy najpopularniejsze trasy do Czarnogóry:


I. Cieszyn-Bratysława-Wiedeń-Maribor-Zagrzeb-Karlovac-Split-Dubrovnik-Budva-Ulcinj
Trasa najdłuższa, ale najwygodniejsza, w dużej części przebiega autostradami, opłaty napotkamy w Słowacji, Austrii, Słowenii i Chorwacji. Cieszyn-Bratysława (E75), Bratyslawa-Wiedeń (E58), Wiedeń-Maribor-Zagrzeb (E59), Zabrzeb-Karlovac-Split-Dubrovnik-Budva-Petrovac (E65), Petrovac-Ulcinj (E851) Do Ploce (Ravca) prowadzi autostrada (214 kun), co znacznie skraca dojazd nad Adriatyk. Niestety, od Ploce do Ulcinj droga prowadzi Magistralą Adriatycką, która w czasie wakacji jest zatłoczona. Trudy podróży wynagradzają wspaniałe widoki oraz możliwość zobaczenia Dubrovnika.


II. Cieszyn-Żilina-Budapeszt-Siofok-Nagykamizsa-Zagrzeb (dalej jak w wariancie I)

Trasa z pominięciem Austrii i Słowenii. Na Wegrzech odcinek autostrady Budapeszt-Balaton (M7) jest płatny (1530 HUF) , w Chorwacji odcinki płatnych autostrad od granicy węgierskiej - Gorican do Ploce (Ravca) koszt przejazdu to 223 kuny. Cieszyn-Żylina (E75), Żylina-Buapeszt (E50/E77), Budapeszt-Siofok-Zagrzeb (E71/E65)


III. Cieszyn-Żilina-Budapeszt-Mohac-Osijek-Doboj-Sarajevo-Mostar-Metkovic-Dubrovnik-BUdva-Ulcinj

Trasa przebiega z pominięciem autostrad, przejazd przez Bośnię jest bezpieczny, należy uważać na ogranicznia prędkości (radary), trasa Sarajevo-Mostar jest bardzo widokowa. Dodatkowym atutem tej trasy jest tańsze paliwo w Bośni-można płacić także w euro. Objazd Zatoki kotorskiej zajmuje godzinę - warto skorzystać z promu (cena 3,5 euro/samochód). Cieszyn-Żylina (E75), Żylina-Buapeszt (E50/E77), Budapeszt-Mohac-Osijek-Doboj-Sarajevo-Mostar-Opuzen (E73), Opuzen-Dubrovnik-Budva-Petrovac (E65), Petrovac-Ulcinj (E851).


IV.Cieszyn-Zilina-Budapest-Mohac-Osijek-Tuzla-Sarajevo-Niksic-Podgorica-Ulcinj
Inny wariant poprzedniej trasy. Od Sarajewa droga poprowadzona przez góry, przepiękna widokowo, mnósto tuneli, kaniony rzek m.in. Driny i Tary. Na odcinku Podgorica-Petrovac warto skorzystać z tunelu Sozina, który skraca drogę o 30km, oplata 2,5 euro. Cieszyn-Żylina (E75), Żylina-Buapeszt (E50/E77), Budapeszt-Mohac-Osijek-Tuzla-Sarajevo (E73), Sarejevo-Niksic-Podgorica (E762) Podgorica-Petrovac (E65), Petrovac-Ulcinj (E851).


V. Cieszyn-Zilina-Budapest-Szeged-Nowy Sad-Belgrad-Cacak-Bijelo Polje-Podgorica-Ulcinj
Także krótka propozycja, ale z płatnymi drogami. Na Węgrzech autostrada (M5) za 1530 HUF. W Serbii odcinek autostrady od granicy węgierskiej do Belgradu kosztuje 14,- euro, zdarzaja się przypadki pobierania większych opłat, niewydawania reszty. Duży ruch samochodów ciężarowych na odcinku Belgrad - Podgorica. Cieszyn-Żylina (E75), Żylina-Buapeszt (E50/E77), Budapeszt-Szeged-Subotica-Nowy Sad-Belgrad (E75), Belgrad-Cacak-Bijelo Polje (E763), Bijelo Polje-Podgorica-Petrovac (E65), Petrovac-Ulcinj (E851).


Czas przejazdu z Cieszyna do Ulcinj to 18-20 godzin (wliczone przerwy na tankowanie, przejścia graniczne, posiłek). Dla jednego kierowcy trasa zbyt długa bez noclegu. W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze czas podróży moze ulec wydłużeniu. Wymagane dokumenty na wszystkich trasach takie same, polskie prawo jazdy, zielona karta (obowiązek w Bośni, Serbii i Czarnogórze).
Podczas przejazdów tranzytem i pobytów do 30dni, można przekraczać granicę Czarnogóry na podstawie ważnego dowodu osobistego.


sprawdź noclegi tranzytowe:
Budapeszt...
Jeziora Plitvickie...
Sarajevo...
Mostar...
Dubrovnik...

ceny autostrad węgierskich...       [pobierz plik: .PDF]

ceny autostrad słoweńskich...

ceny autostrad serbskich...       [pobierz plik: .PDF]

ceny autostrad chorwackich...


kup elektroniczna winiete na Slowację...

route planner - sam zaplanuj przejazd...

rozkład jazdy kolei czarnogórskich...lpg

STACJE LPG
lpg

POCIĄGIEM<<< www.czarnogora.net
© omegaclub 2002-2018. All rights reserved.
Materiały prezentowane na stronie są własnością Agencji OMEGA
wykorzystywanie ich bez jej zgody jest zabronione!